“Oruçluyken Ağrı Kesiciye Veda! Limon Ensenize Şifa Olsun

Ağrı kesici kullanılamayan durumlar

Belirli durumlarda ağrı kesici kullanımı yasaklanmış ya da kısıtlanmış olabilir ve böyle anlar olduğu zaman krem, merhem gibi diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir. Özellikle Ramazan ayının gelmesi ile birlikte insanların ağrı kesici içemiyor oluşu ağrıların geçmek yerine artarak hissedilmesine yol açtığından bu noktada ağız yolu ile alınmayan doğal tedavi yöntemleri kullanmak isteyenler oluyor. Kremlerin ve merhemlerin kimyasal oluşu ile ortaya çıkan alternatif yöntemlerden biri ise enseye limon sürmek.

Enseye limon sürmek

Bazı kişilerde limonun enseyi serinleterek ve kasları gevşeterek ağrıyı hafifletebileceği düşünülmektedir.Limonun ferahlatıcı etkisi ve C vitamini içeriği kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Özellikle baş ağrısının zonklayıcı etkisi ile günlük hayatta verdiği acı ve yorgunluk hissini atmak için aranan alternatif tedaviler arasında yer alan ferahlatıcı yapısı ile kurtarıcı sayılabilen limon, enseye sürüldüğü zaman omurga ile bağlanmış olan tüm iskelet yapısına tesir ediyor ve rahatlatıcı etki göstererek ağrılardan kurtulmaya yardımcı oluyor. Yapmanız gereken tek şey limonu ortadan ikiye keserek suyunu ya da direkt olarak sulu ve lifli kısmını ensenize masaj yapar şekilde uygulamak. Birçok ağrıyı durdurduğu bilinen limon en çok baş ve boyun ağrısı şikayetlerinde tercih edilen ve kısa sürede sonuç alınan bir yöntem. Bu tip ağrılar için limon kullanmadan önce dilerseniz ensenizi ısıtabilir ve bu sayede kasların iyice gevşemesini sağlayabilirsiniz. Limon aynı zamanda stres yolu ile kaynaklanan ağrıları da geçirmesi ile bilinir.

Oruçluyken ağrılarınızdan kurtulmak için farklı etkili yöntemler şunlardır:

Bol su içmek: Dehidrasyon baş ağrısı ve diğer ağrıların yaygın bir nedenidir. Oruçluyken de bol su içmek, dehidrasyonu önlemeye ve ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Dinlenmek: Yorgunluk ve stres baş ağrılarını tetikleyebilir. Oruçluyken yeterince dinlenmek ve stresten uzak durmak ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir.

Soğuk kompres uygulamak: Soğuk kompres, ağrı bölgesindeki kan akışını yavaşlatarak ağrı hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir havluya sarılmış buz torbasını ağrı bölgesine 10-15 dakika süreyle uygulayabilirsiniz.

Masaj yapmak: Baş, boyun ve omuz kaslarına yapılan masaj kas gerginliğini ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Akupunktur: Akupunktur, belirli noktalara ince iğneler batırılarak yapılan geleneksel bir Çin tedavi yöntemidir. Akupunkturun baş ağrısı ve diğer ağrılarda etkili olduğu bazı araştırmalar tarafından gösterilmiştir.

Doktorunuz size uygun bir ağrı kesici reçete edebilir veya alternatif tedavi yöntemleri önerebilir.

Oruçluyken ağrıyı hafifletmek için aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz:

Bol su için.

Dinlenin.

Soğuk veya sıcak kompres uygulayın.

Rahatlatıcı müzikler dinleyin.

Yoga veya meditasyon yapın.

Bu yöntemler ağrınızı tamamen geçirmeyebilir, ancak hafifletmeye yardımcı olabilir.

Oruçluyken herhangi bir ağrı kesici veya bitkisel tedavi kullanmadan önce doktora danışmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x